Про місто

Монастириська (Також Монастирище У Давніших, Діаспорних Та Інших Джерелах, Монастирища) — Місто В Тернопільській Області. Адміністративний Центр Монастириського Району. До Міста Монастириська Приєднано Село Підгородне (Раніше — Фільварки), Хутори Березівка Та Дубовиця.
РОЗТАШОВАНЕ НА БЕРЕГАХ РІЧКИ КОРОПЕЦЬ (ПРИТОКА ДНІСТРА), ЗА 87 КМ ВІД ОБЛАСНОГО ЦЕНТРУ І 18 КМ ВІД НАЙБЛИЖЧОЇ ЗАЛІЗНИЧНОЇ СТАНЦІЇ (БУЧАЧ, ЗАЛІЗНИЧНОГО СПОЛУЧЕННЯ НЕМАЄ).

Може, долею ясною зацвіте й мій край. Олександр Олесь “Сніг в гаю…”, 1906

ПЛОЩА МОНАСТИРИСЬКА — 521 ГА. НАСЕЛЕННЯ — 6,3 ТИС. ОСІБ (2003).
Є ПАМ’ЯТКИ ПРИРОДИ МІСЦЕВОГО ЗНАЧЕННЯ — 2 ЯСЕНИ ВІКОМ 160 І 210 РОКІВ, МАЮТЬ ДІАМЕТРИ 105 І 135 СМ. РОЗТАШОВАНІ НА ВУЛ. ШЕВЧЕНКА, 69, ПОРЯД ІЗ ЦЕРКВОЮ УСПІННЯ ПРЕСВЯТОЇ БОГОРОДИЦІ.

Монастириська – місто районного підпорядкування, центр району, розташовано на лівому березі річки Коропця, притоки Дністра, за 90 км від обласного центру та за 18 км від залізничної станції Бучач. Через місто пролягає автошлях Тернопіль – Івано-Франківськ. Археологічні дослідження свідчать, що територія Монастириська заселялася здавна. В околицях міста виявлено могильники I-III ст. та залишки городища й поселення Київської Русі. Письмові згадки про Монастириська зустрічаються в документах з 1454 року. Основним заняттям населення було землеробство. В XV ст. та першій половині XVI ст. пожвавився розвиток ремесла і торгівлі. Цьому сприяв торговий шлях, який проходив через Монастириська і вів з Поділля до Галича і далі на Львів. Значного розвитку торгівля набула після 1552 – 1557 рр., коли місто дістало право на проведення щотижневого торгу та двох ярмарків на рік. Жителі зазнавали багато лиха від грабіжницьких нападів турецько-татарських орд. 1578 року вони вщент зруйнували і спалили місто. В оборонних цілях тут 1600 року завершили спорудження замку. Під його стінами в жовтні 1629 року було завдано удару військам кримського хана, який повертався з чергового походу. З 1630 року Монастириська перейшли у власність магната Потоцького, який спорудив тут палац. Під час визвольної війни українського народу 1648 – 1654 рр. в Монастириськах кілька разів побували селянсько-козацькі війська, до яких приєдналося чимало місцевих жителів. Під час походу на західноукраїнські землі, в 1655 році російські війська та українські козацькі полки визволили Монастириська. За Андрусівським перемир’ям 1667 року місто залишилося в складі Речі Посполитої. У другій половині XVII ст. частими були напади турецько-татарських орд, які підривали господарство міста. Під час одного з них, 1672 року, воно було зруйноване, а спалений нападниками монастир (у документах згадується з XVI ст.) більше не відбудовувався. У 1702 році засновано римсько-католицьку парафію. З 1772 року місто було під Австрією. У 1848 році цісарський уряд скасував кріпосне право.